Staff List

SENIOR LEADERSHIP TEAM
HEAD Sandrine Paillasse MA MSc BA (Hons) PGCE
INTERIM BURSAR Jonathan Powell BA (Hons)
DEPUTY HEAD ACADEMIC Mark Maddocks MA (Oxon)
DEPUTY HEAD STRATEGY AND OPERATIONS Elizabeth Elvidge MA PGCE
HEAD OF LOWER SCHOOL Ella Schierenberg BA (Hons) PGCE  
HEAD OF UPPER SCHOOL Amy Ullman MA (Hons) PGCE 
TEACHING STAFF    
RECEPTION    
Jennie McGovern MA PGCE - Head of EYFS    
Nicole Coyle BA (Hons) Education    
Stephanie Coyle BA (Hons) PGCE - Head of PSHCE     
Francesca Gold BA (Hons) QTS, PGDip    
YEAR 1    
Aron Clark BA PGCE    
James Greene Bachelor of Education (Teaching)    
Thea Dzozlic BA (Hons) - Teaching Assistant    
Julia Finlay BA (Hons) - Teaching Assistant    
YEAR 2    
Katie Baker BSc (Hons) PGDE    
Ella Schierenberg BA (Hons) PGCE  - Head of Lower School    
Serena Parimbelli BA (Hons) - Teaching Assistant    
Emma Whittingham Cache Diploma Level 3 Childcare and Education - Teaching Assistant    
YEAR 3     
Lucy McCann BA MA     
Emily Poster BA (Hons) PGCE - Head of History and RE    
Annelie Åkesson BA (Sweden) - Teaching Assistant    
Amanda Davidson Diploma in Counselling - Teaching Assistant and TA Coordinator    
YEAR 4    
Jamie McKenzie  Bachelor of Teaching in Primary Education     
Kayleigh Yik BEng PGCE    
YEAR 5    
Stephanie Martineau PGCE MFL - Head of Modern Languages    
Carla Boxell BSc MA - Head of Science and DT    
YEAR 6    
Hannah Grabiner BSc (Hons) PGCE - Head of Maths    
David Marshall MA PGCE - Head of English    
NON-FORM TEACHING STAFF    
PE    

Hannah Comber BA (Hons) PGCE - Director of Sport 

   
Majella Baily BSc (Hons) PGCE    
Hollie Cox NVQ Level 3, BTEC Level 3 PE and School Sport - Teaching Assistant    
MUSIC    
Daphne Sarnat BMus (Hons) PGCE - Director of Music    
Alice Grant BMus    
LEARNING ENRICHMENT    
Rachel Smith BEd (Hons) AMBDA accredited level 7  - Learning Enrichment Coordinator    
Rebecca Legg BA (Hons) PGCE    
Katie Gosling BA - Learning Support Assistant    
DIGITAL LEARNING    
Holly Thomas Bachelor of Education (Teaching) - Head of Digital Technology and Digital Learning     
CHESS    
John Fleetwood ECF (English Chess Federation Accredited Coach)    
LIBRARY    
Rachel Hudson MA (Hons) - School Librarian    
OTHER TEACHING STAFF    
Emma Karat BA (Hons) PGCE (maternity leave)    
Kate Keith BA (Hons) PGCE - Head of Drama    
Stephanie Vega BA (Hons) PGDE - Equity, Diversity and Inclusion Coordinator    
 
SUPPORT STAFF
Head of Admissions and Marketing Jessica Haydon
Human Resources & Compliance Officer

Philippa Flint MA (Cantab) LLM

School Secretary Alexandra Baranova
School Welfare Coordinator Carline Corbin
Bursar's Assistant Patina Hanson
Playground Supervisor Gail Davies
Playground Supervisor Florence Langley
Caretaker Paul Moore
Head Chef Michael McAllister
Security Assistant Bartlomiej Sulek BA 
Cleaner Bela Carvalho
Cleaner Elsa Carvalho
PERIPATETIC STAFF
Piano Helen Benson ARCM
Piano Katherine Gillham BA (Hons) MMus
Piano Rebecca Celebuski BMus (Hons) MA (Royal Academy of Music)
Piano Serafina Steer BMus (Hons)
Piano Jodie Schloss M.Mus
Piano and singing

Ann De Renias – Bachelor of Music, Diploma (Royal Conservatory of Brussels)

Singing

Katie Graham – Licentiate, Royal Academy of Music

Cello and quartet

Una Birtchnell

Recorder, saxophone, clarinet & windband Tamara Diakow  BMus (Hons) GSMD
Guitar Gina Cooney BMus (Hons) LRAM
Violin

Naomi Bowles DipMus Trinity

Piano, flute & music theory

Anne Allen, PG Dip RNCM, MA Cantab

There are no resources or collections to display